W prawym bocznym ołtarzu kościoła parafialnego znajduje się obraz Łososińskiej Matki Bożej Pocieszenia.
Obraz ma kształt prostokąta o wymiarach 110 x 70 cm, malowany temperą na podobraziu z trzech desek lipowych, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na złotym tle, w typie tzw. hodegetrii. Wyszedł spod pędzla nieznanego, doskonałego mistrza epoki późnego gotyku. Został namalowany w klimacie modlitwy i pokuty. Należy do trzynastu najwcześniejszych obrazów w Polsce, z grupy tzw. Hodegetrii Krakowskich. Datowany jest na lata 1430 – 1440. W kolejności chronologicznej jest czwartym najstarszym obrazem w tej grupie (Zob. Hodegetrie Krakowskie 1400-1450, pod redakcją Małgorzaty Schuster – Gawłowskiej i Marty Lempart – Geratowskiej, Kraków 2015, 182-189).
Maryja, będąca w centrum obrazu, pokazana jest w półpostaci, zwrócona lekko w prawo, z prawą dłonią wskazującą na Jezusa siedzącego na Jej lewym przedramieniu. Maryja ma pociągłą twarz o długim nosie i małych ustach. Twarz jest lekko zarumieniona na policzkach. Siłę obrazu potęguje przedstawienie Jej oczu, które patrzą na widza, wyrażając refleksyjną zadumę. Madonna ubrana jest w ciemnogranatową suknię i płaszcz tzw. maforion, który nakrywa również Jej głowę. Charakterystyczne ułożenie płaszcza sprawia, że jest on rozchylony, dlatego widoczna jest czerwona podszewka szaty. Maforion został pod szyją spięty ozdobną broszą. Suknia Maryi została ozdobiona pod szyją i na mankietach złotym obszyciem.
Dzieciątko znajdujące się blisko prawej krawędzi obrazu jest zwrócone twarzą w stronę Matki, prawą rączkę ma uniesioną w geście błogosławieństwa jednocześnie jakby wskazuje na Matkę, a w lewej dłoni trzyma Księgę w czerwonej oprawie. Wyprostowane Dzieciątko ma uniesioną ku górze i nieznacznie odchyloną do tyłu główkę, ze spojrzeniem skierowanym na Matkę. Dzieciątko ma twarz przepojoną zamyśleniem. Jego ubiór stanowi, okrywająca nóżki i częściowo stopy, pokryta ornamentami tunika w kolorze szarobłękitno – brunatnym, z rękawami, z analogicznym złotym obszyciem jak na sukni Maryi. Obie postacie otoczone są złocistymi nimbami z puncowaniem i radełkowaniem na złotym tle. Z Kronik Parafialnych dowiadujemy się, że obraz cieszył się szczególnym kultem. Świadczą o tym m.in. wota umieszczone obok obrazu. Szczególnym votum była sukienka ze „szlachetnego metalu” nałożona na kompozycję. Została usunięta w czasie konserwacji obrazu w latach 1965-1966. Obecnie kult jest również żywy. Maryi ofiarowywane są nowe wota. Przybywa podziękowań w Księdze Łask. Odsłonięcie obrazu przy dźwięku fanfar skomponowanych przez miejscowych twórców Tadeusza Szkarłata i Sławomira Bryniaka ma miejsce przed pierwszą poranną Mszą Świętą. Zasłonięcie po ostatniej Mszy Świętej wieczornej. W każdą środę odprawiana jest przed obrazem Nowenna do Łososińskiej Matki Bożej Pocieszenia i Msza Święta w intencji próśb i podziękowań. Dzień odpustu przypadający w pierwszą niedzielę września powiązany jest od wielu lat z dziękczynieniem za polony. W prawie każdym domu w Parafii znajduje się obraz wykonany na podobieństwo pierwowzoru, który jest nośnikiem łaski udzielanej nam przez Boga za pośrednictwem Maryi. Setki obrazów Łososińskiej Matki Bożej Pocieszenia trafiło do wiernych w Polsce i wielu krajach Świata.