1. 800 lat temu – 25 grudnia 1223 r. – św. Franciszek z Asyżu, pragnąc przybliżyć ludziom tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, w miejscowości Greccio zorganizował pierwszy żłóbek. Z okazji tej niezwykłej rocznicy Penitencjaria Apostolska udzieliła specjalnego przywileju. Jest nim możliwość zyskania odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami,
  za odwiedzenie kościoła powierzonego jednemu z zakonów franciszkańskich, i zatrzymanie się na modlitwie przed umieszczonym tam żłóbkiem. Czas łaski rozpoczął się 8 grudnia br. i potrwa do 2 lutego 2024 roku. Chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, mogą również skorzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując Panu swoje cierpienia lub wypełniając pobożne praktyki. 
 2. IV Niedziela Adwentu. Msze Święte o godz. 7 00, godz. 9 00 i godz. 11 00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. o godz. 16 00. Gdyż w naszych rodzinach rozpoczynamy celebrację Narodzin Jezusa Chrystusa. Celebracja rozpoczyna się od wieczerzy w domu rodzinnym, w czasie której czytamy tekst Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim. Przełamujemy się opłatkiem, przebaczając sobie wzajemnie winy i urazy. Wszystko po to, aby Chrystus urodził się w nas. O północy udajemy się do świątyni, aby we wspólnocie parafialnej celebrować tajemnicę Bożego Narodzenia. Aby wspólnie ogłosić, że w naszej wspólnocie parafialnej narodził się Zbawiciel Świata. O godz. 24 00 Pasterka. O oprawę Mszy Świętej pasterskiej zadba tradycyjnie Orkiestra Dęta oraz Zespół Regionalny Jakubkowianie. Jakubkowianie zapraszają nas już na godz. 23 30 do wspólnego kolędowania. Składka z Pasterki przeznaczona na Fundusz Obrony Życia. Ci, którzy muszą pozostać w domu, niech łączą się z nami w modlitwie w tę wyjątkową noc za pośrednictwem transmisji internetowej.
 3. Jutro Uroczystość Bożego Narodzenia. Msze Święte o godz. 7 00, godz. 9 00 (wystąpi Zespół Regionalny Jakubkowianie), godz. 11 00 i godz. 16 00. Aby zwiększyć naszą radość, Uroczystość Bożego Narodzenia obchodzona jest w Kościele wraz z oktawą czyli przez 8 dni, a więc każdego dnia w oktawie liturgicznie obchodzimy Narodzenie Pańskie.        
 4. W skład oktawy wchodzą:
 5. We wtorek 26 grudnia – święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze Święte o godz. 7 00, godz. 9 00 i godz. 11 00. Po południu tradycyjnie nie ma Mszy Świętej. Jest to czas odwiedzin bliskich i znajomych. Czas głoszenia prawdy o Narodzeniu Pańskim. Po Mszach Świętych poświęcenie owsa. Składka zbierana w tym dniu przeznaczona jest na Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 6. W środę – św. Jana Ewangelisty. Msze Święte o godz. 6 30 i godz. 17 00. Przed Mszą Świętą wieczorną Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia. Po Mszach Świętych poświęcenie wina ku czci św. Jana. 
 7. W czwartek – Świętych Młodzianków. Msze Święte o godz. 6 30 i godz. 17 00.
 8. W piątek – o godz. 15 00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i Adoracja do godz. 17 00. O godz. 17 00 Msza Święta.
 9. W przyszłą niedzielę – Święto Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Zakończenie Starego Roku 2023. Msze Święte o godz. 7, godz. 9, godz. 11 00. Po południu Mszy Świętej nie będzie. Po każdej Mszy Świętej Nabożeństwo dziękczynne za Stary Rok. Msze Święte przyjęte na godz. 16 00 zostaną odprawione o godz. 11 00.     
 10. Po Świętach Bożego Narodzenia, pragniemy odwiedzić rodziny naszej Parafii w domach, podczas tradycyjnej kolędy. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy już 27 grudnia. Ksiądz Proboszcz odwiedzi rodziny zamieszkałe w BILSKU, WITOWICACH GÓRNYCH oraz część rodzin zamieszkałych w Łękach. Ksiądz Paweł w Łososinie Dolnej oraz część rodzin w Łękach. Plan kolędy będzie podawany na bieżąco w ogłoszeniach. Wodę święconą do błogosławieństwa domów i mieszkań podczas kolędy możemy zabrać z kościoła (z naczynia umieszczonego koło ołtarza Bożego Miłosierdzia).

PROGRAM KOLĘDY:

27.12.2023 (środa), od godz. 8.30

1. Bilsko Dział (od Pajor do Rasiński, od Kulig do Szewczyk i domy przy boisku sportowym od Andrzej Pajor do Salamon )

2. Łęki – góra nad drogą, od Pani Kazimiery Tokarczyk.

28.12.2022 (czwartek), od godz. 8.30

1. Jodłowiec – Berdychów (Roćmirowa będzie w innym terminie)

2. Łososina Dolna – Morsztynówka: od Gwóźdź do Stachoń i od Jajeśnica do Michalik.

29.12.2022 (piątek), od godz. 8.30

1. Bilsko – Murowaniec (od Grzybowskich do Pawłowskich)

2. Łososina Dolna – Łączne od Waligóra do Bednarek, domy przy kaplicy oraz Sadowa – domy nad lotniskiem od Wojtas do Hila.

30.12.2022 (sobota), godz. 8.30

1. Bilsko Kowalówka (od Salamon do Grzybowski i domy nad drogą od Sromek do Górowski)

2. Łososina Dolna – Sadowa górą od Bukowiec do Katra oraz od Bryniak do Trzaskowski.  

11. Bardzo dziękuję osobom, które w ostatnim czasie ofiarowały wota dla Matki Bożej Pocieszenia. To piękny Bożonarodzeniowy dar, m.in. Złoty Medal Honorowego Dawcy Krwi.

12. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przygotowali nasz kościół na Święta: dziękuję Panu Andrzejowi Pajorowi za ofiarowanie pięknych Gwiazd Betlejemskich. Rodzinie naszej Parafii za ofiarowanie choinek. Dziękuję Panu Kościelnemu, Pani Grażynie, Pani Joli za troskę o nasz kościół. Bóg zapłać młodzieży za wykonanie szopki, ubranie choinek. Paniom kwiaciarkom za wykonane dekoracje. Cukierni Tęgoborze za ofiarowane pierniki dla dzieci na zakończenie Rorat. Bóg zapłać za dary ofiarowane na probostwo.

13. Bóg Zapłać za ofiary złożone na potrzeby naszej Parafii. Dziękuję Panom Piotrowi Prusakowi i Andrzejowi Sromkowi za ofiarowanie nowych drzwi do kaplicy na cmentarzu. Panom Kazimierzowi Jasnosowi i Stanisławowi Litwińskiemu za bezinteresowną pomoc w załadowaniu do wywiezienia śmieci z cmentarza. 

14. Dzielimy się także radosną wiadomością, że Biskup Tarnowski uhonorował godnością Kanonika honorowego kapituły kolegiackiej w Nowym Sączu   naszego Rodaka Księdza Jana Gwoździa – Proboszcza w Obidzy. Księdzu Janowi gratulujemy tej godności. 

15. Zachęcamy do lektury prasy: Do świąteczno – noworocznego Gościa Niedzielnego dołączony jest audiobook zatytułowany Narodziny Bożego Narodzenia, który przynosi odpowiedzi wybitnego znawcy tematyki, ks. prof. Józefa Naumowicza na pytania: dlaczego Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia, czy święto obchodzili pierwsi chrześcijanie jakie są korzenie bożonarodzeniowych tradycji i obrzędów. W NIEDZIELI i IDZIEMY dodatki w postaci kalendarza i obrzędów Wigilii. Ceny tych świątecznych wydań: Gość Niedzielny 15 zł, Niedziela 12 zł, Idziemy 10 zł.

16. Dlatego, że Bóg podarował nam prezent – Jezusa! Zbawił nas nie przez nasze dobre uczynki ale samo swoje Miłosierdzie, na stolikach z gazetami także do wylosowania cytaty o Miłosierdziu Bożym.

17. W lampionach przy ołtarzach, do zabrania BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU. Można je zabrać z kościoła do południa, także między Mszami Świętymi, gdy ktoś teraz nie zabrał znicza czy lampionu. Za przywiezienie światła dziękuję Księdzu Pawłowi.   

18. Z naszej Wspólnoty Parafialnej odeszła do wieczności ŚP Maria Pawłowska z Bilska. DOBRY JEZU A NASZ PANIE DAJ JEJ WIECZNE SPOCZYWANIE…      

19. Przeżywając piękne Święta Wcielenia Słowa Bożego, w imieniu nas Kapłanów, składam wszystkim naszym Parafianom i Gościom życzenia radosnych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Życzymy Opieki Bożej na każdy dzień, miłości od najbliższych, zgody w rodzinach, pokoju z bliźnimi, dobrego zdrowia. Chorym – życzymy z całego serca odmiany trudnego losu, aby Nowonarodzony umocnił Was w chwilach cierpienia. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.