Parafialno – Gminna Orkiestra Dęta w Łososinie Dolnej

Orkiestra Dęta w Łososinie Dolnej rozpoczęła swoją działalność w 1928 roku jako orkiestra parafialna. Znaczny jej rozwój zanotowano od 1932 roku. W czasie II wojny światowej działalność orkiestry została wstrzymana. W 1946 roku na nowo orkiestra rozpoczęła swoją działalność. Dzięki zaangażowaniu znawców i miłośników muzyki orkiestra liczy obecnie około 50 osób, w większości jest to młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum, a także studenci i osoby pracujące. Obecnie patronat nad orkiestrą sprawuje parafia w Łososinie Dolnej oraz Urząd Gminy w Łososinie Dolnej. Orkiestry zdobyła wiele nagród i wyróżnień podczas różnych przeglądów orkiestr dętych. Koncertuje nie tylko w kraju ale i za granicą. Orkiestra występowała między innymi w Chorwacji, Austrii (Wiedeń), na Ukrainie, we Włoszech (Crescentino) oraz w Wielkiej Brytanii (Londyn, Leicesters). Stroje w których występują muzycy związane są z regionem Lachów Sądeckich. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory muzyki rozrywkowej, ludowej i kościelnej.
Kaplemistrzem orkiestry jest Tadeusz Szkarłat a prezesem Józef Szkarłat. Na sukcesy orkiestry składają się przede wszystkim: odpowiedni poziom szkolenia, zainteresowanie młodzieży nauką gry na instrumentach jak również zaangażowanie wszystkich członków orkiestry w podnoszenie swoich kwalifikacji.