1. Dzisiaj w naszym kościele od 14.30 do 16.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji zaprzestania wojny na Ukrainie. Modlitwy poprowadzi Kościół Domowy. O 14.30 różaniec, o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie modlitwa prywatna w ciszy. Z polecenia Księdza Biskupa dzisiaj oraz w Środę Popielcową będzie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.
  2. W dzisiejszą niedzielę wspieramy także modlitwą i ofiarą na tacę Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, które w tym roku obchodzi Jubileusz 200-lecia istnienia. Bardzo dziękujemy za przekazane dla Wyższego Seminarium Duchownego 1 800 kg jabłek oraz 150 kg kapusty pekińskiej. Owoce i jarzyny ofiarowali: Marek Połomski, Krzysztof Pajor, Jan Grzyb, Grzegorz Pawłowski, Wiesław Salamon, Jan Litwiński, Sebastian Litwiński, Adam Ciastoń, Andrzej Kuźma, Rafał Jarosz, Tadeusz Kulig, Jacek Gwóźdź, Stanisław Gwóźdź, Kazimierz Gwóźdź. BÓG ZAPŁAĆ.
  3. W Środę Popielcową rozpoczynamy Misje Święte NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE W EWANGELIĘ. Program otrzymaliśmy do domów, jest jeszcze do wzięcia na stolikach z gazetami. Jest na stronie internetowej naszej parafii. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły i abstynencja. Zachęcam wszystkich do „znalezienia czasu” dla Misji, do otwarcia swych sumień na światło Bożej prawdy i serc na Bożą miłość, byśmy Bogu pozwolili przemienić nas samych, nasze rodziny, naszą parafię. Do piątku zgłośmy chorych, którzy nie będą mogli przybyć na Mszę Świętą w sobotę. Odwiedzimy ich w domach w sobotę od 13.00.
  4. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ścisły czyli ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół zachęca jednak, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. W ramach umartwienia powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się czas Komunii św. wielkanocnej. Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w Wielkim Poście oraz za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  5. W tym tygodniu:

We wtorek NABOŻEŃSTWO CZTERDZIESTOGODZINNE. Ofiarujmy modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. O 6.30 Msza Święta. Po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja do godz. 17.00.

PLAN ADORACJI

7 00 – 8 00 NOWINY, INSTYTUT, TŁOKI

8 00 – 9 00 OPACHÓWKA, SADOWA, NAD LOTNISKIEM

9 00 – 10 00 MORSZTYNÓWKA, ŁĄCZNE, KAMYK

10 00 – 11 00 ŁĘKI, WITOWICE

11 00 – 12 00 BILSKO CICHAWA, RÓWNIA, BIAŁA DO LOTNISKA

12 00 – 13 00  BILSKO WOLA, KOWALÓWKA, PRZY DRODZE, BRZEGI

13 00 – 14 00 BILSKO DZIAŁ, OD RĄBKOWEJ, MUROWANIEC, PRZY BOISKU

14 00 – 15 00 BERDYCHÓW, ROĆMIROWA

15 00 – 16 00 NAD LEŚNICZÓWKĄ, DOMY NAD WODĄ

16 00 – 17 00 OSIEDLE CENTRUM, PRZY KOŚCIELE, ZA CMENTARZEM  

  1. We wtorek przypada NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

Od Środy Popielcowej do Niedzieli Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty (tzw. suche dni).

W piątek święto św. Kazimierza Królewicza, to także pierwszy piątek miesiąca.

  1. Odnowiliśmy trzy zabytkowe puszki i trzy pateny. To dar nas księży dla parafii.
  2. Zachęcamy do lektury prasy: W GOŚCIU NIEDZIELNYM znajdziemy inspiracje do dobrego przeżycia rozpoczynającego się w tym tygodniu Wielkiego Postu. Tematem wiodącym są rodzaje wielkopostnych umartwień oraz ich sens. Zachęcamy do lektury i skorzystania z podpowiedzi. W NIEDZIELI Rodzinie na pomoc. Jeśli nic nie zrobimy, wkrótce będzie nas mniej o 4,5 miliona. Wielki Post z dzieckiem. Co zrobić, żeby dzieci przeżyły dobrze ten czas? Gra w Chińczyka. Dla Polski najważniejsze jest skoncetrowanie wysiłków na zażegnaniu wojny na Ukrainie. Na ile pomogą nam w tym Chiny? IDZIEMY. Decyzja Prezydenta. O nowelizacji prawa oświatowego. Stawiają na modlitwę. Kaplice adoracji NS odwiedzają liczni wierni, aby w wyciszeniu się pomodlić i nabrać duchowych sił i pozwolić Bogu przemienić serce. Przypominamy o cenach gazet: Gość Niedzielny i Niedziela 8 zł. Idziemy 5 zł. Promyczek Dobra, Mały Promyczek po 6 zł, Mały Gość Niedzielny 5 zł  
  3. CENTRUM KULTURY W ŁOSOSINIE DOLNEJ zaprasza nas dzisiaj o godz. 17 30 na WSPÓLNE SPOTKANIE Z MUZYKĄ
  4. 5 marca w kościele parafialnym w Tęgoborzy odbędzie się spotkanie młodych, które jest organizowane we współpracy z Urzędem Gminy w Łososinie Dolnej. Pierwszy z paneli dotyczyć będzie bezpieczeństwa w sieci. NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ W SIEĆ. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i w internecie.  

Apel Biskupa Tarnowskiego w związku z sytuacją na Ukrainie

Umiłowani Diecezjanie!

            Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej jak i materialnej.          Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy oraz solidarności z Ukrainą. Podejmijmy ten apel zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne. Ponadto pragniemy spieszyć także z pomocą materialną, dlatego zarówno w dzisiejszą niedzielę jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zostanie zorganizowana zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Natomiast podczas zebrania księży wicedziekanów, które odbyło się w miniony wtorek, podjęliśmy kwestię rozeznania w parafiach naszej diecezji, jaką ilością miejsc dysponujemy, ażeby udzielić ewentualnie schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Zwracam się też z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi. Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu naszych księży diecezjalnych, a także wiele sióstr zakonnych. Jeżeli będzie taka możliwość, to również poprzez nich będziemy się starali docierać z pomocą tam, gdzie będzie ona konieczna. Umiłowani Diecezjanie! Nie ustawajmy w modlitwie o pokój i rychłe zakończenie działań wojennych. Trójjedynemu Bogu, który jest dawcą pokoju, a także Bogarodzicy Dziewicy, Królowej pokoju, zawierzamy losy Ukrainy, losy naszej Ojczyzny i całego świata, wołając: Obdarz nas pokojem!

 Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

                                                                                        † Andrzej Jeż

                                                                                BISKUP TARNOWSKI